בנייה קלה

 

בנייה קלה ויעילותה בהתמודדות עם רעידות אדמה

 
הרעיון של שימוש בבנייה קלה כדרך להתמודדות עם רעידות אדמה בישראל אינו חדש. יתרונותיה של שיטת בנייה זו ידועות כבר מאות בשנים. יפן, היא אחת הדוגמאות המפורסמות והידועות לכך: בארץ השמש העולה היה נהוג עד למאה האחרונה לבנות מבנים קלים, המשלבים בעיקר עץ ונייר לבנייתם. כמו כן השתמשו בשיטות ובחומרי איטום שונים לשמירה על הטמפרטורה בחודשי החורף או הקיץ.
 

מדוע זה קרה?

 
יפן, ממש כמו ישראל, ממוקמת אף היא על אזור טקטוני מועד לפורענות אשר סבלה ועדיין סובלת מרעידות אדמה רבות וחזקות. לפיכך, בניית בתי עץ הינו מהלך הרבה יותר הגיוני מבניית מבני אבן. העץ הנו חומר בעל שיעור גמישות ואלסטיות גבוה יותר מבחינה מבנית בהשוואה לאבן. לפיכך, יכולתו להתגמש במקרה הצורך לספוג ולהעביר מעליו את הרעד העולה מן האדמה. היכולת האלסטית של העץ לנוע עם האנרגיה ולהעבירה הלאה, מאפשרת לו לשרוד במקום בו מבנים קשיחים פשוט קורסים.

כמו כן, בנייה קלה, כשמה כן היא: קלה יותר פיזית. לכן, גם במקרה בו התרחשה קריסת מבנה, הסיכון לפגיעה קשה אינו רב. בהשוואה למבנים שעשויים מלבנים, אשר קריסתם באה לידי ביטוי בהתמוטטות של חומר במשקל רב. ובנוסף: במקרה וישנם לכודים בהריסות; חילוץ לכודים מבתים שנבנו בבנייה קלה קל יותר ומהיר יותר משמעותית מחילוץ לכודים ממבנים סטנדרטיים. לקלות זו השפעה ישירה להצלת חייהם של הלכודים.

בנייה קלה מאפשרת גם שיקום יותר מהיר וקל – בניגוד למבנים סטנדרטיים. היכולת לתקן או פשוט להחליף מבנה שנבנה בבנייה קלה הופכת את החזרה לשגרה מהירה וחלקה יותר.
 

אז כולנו צריכים ללמוד מהיפנים?

 
כמובן שלא כולנו צריכים לגור בפגודות, אבל העקרונות אשר הפכו את הבנייה הקלה לכה פופולרית ביפן של המאות שעברו, רלוונטיים גם היום בישראל. בתים שנבנים בשיטה זו, כיום, הם מודרניים, נוחים להפליא ומאפשרים לאנשים שמתגוררים בהם ליהנות מתנאי מחייה מתקדמים ביותר, לצד בטיחות מוגברת מפני אירועים כגון רעידות אדמה.
 

להיות מוכנים לצפוי הבלתי צפוי

 
האם רעידות אדמה קורות יותר, או שאולי אנחנו רק שומעים על אירועים חובקי לעולם, שלא היינו שומעים עליהם פעם? קשה לדעת. אין ספק שהמודעות לנושא רעידות האדמה גברה בשנים האחרונות. לעניות דעתנו בנושא, נראה שלענף הבנייה הקלה יש דווקא לא מעט מה לחדש בנושא.

נדמה כי בשנים האחרונות אנו שומעים עוד ועוד דיווחים על רעידות אדמה, חלקן אפילו מן הסוג הקשה, אשר גורם לנזק רב לרכוש ולנפגעים רבים בקרב האוכלוסייה, וכך גם ישראל, אשר יושבת על השבר הסורי-אפריקאי, ואשר לא נבצרת מרשימת הארצות אשר חוו רעידות אדמה בשנה האחרונה. בשנים עברו, לא הייתה מודעות לנושא הצורך בהכנה ומיגון למקרים שבהם תופעת טבע הרסנית זו פוקדת את הארץ, אולם מספר אירועים שאירעו בארץ ובעולם הגבירו את המודעות לנושא.

בעקבות אותן רעידות אדמה, הסדירו בכנסת את נושא חיזוק הבניינים באמצעות תקנות המוכרות בשם תמ"א 38 – פורמט המאפשר לדיירים בבניינים ישנים לשפץ את המבנים ולמגן אותם למקרה של רעידת אדמה, מבלי לשלם על כך וכיו"ב. קבלנים אשר מבצעים פרויקטים מסוג זה מקבלים, בתמורה לעבודתם, את הזכות לבנות עוד קומה או שתיים, כדי להוסיף יחידות דיור אותן ניתן למכור ברווח.
 

מעוניינים ליהנות מכל היתרונות שיש לבנייה קלה להציע? הגעתם לכתובת הנכונה!

 
YSM הנדסה ופרויקטים מתמחה בניהול פרויקטים של בנייה קלה ומתועשת ותשמח ללוות גם אתכם לכל אורך הדרך: מהוצאת ההיתר ושלב הרישוי, וכלה בניהול ובפיקוח על העבודה בשטח, עד לשלב מסירת המפתח.
 
אנו מזמינים גם אתכם להצטרף למשפחת לקוחותינו המרוצים. לפרטים התקשרו: 072-3200851